INFÚZNÍ TERAPIE VYSOKÝMI DÁVKAMI VITAMÍNU C (IVC)

Lipozomální vitamín C – užívá se v kapslích v době mezi infúzemi

Lipozomální forma se nejlépe vstřebává ze střev, protože jiné formy vitamínu C se mohou jen omezeně využít. Maximální kapacita střev pro vitamin C je 200 mg za 24 hodin u dospělého člověka. Ostatní vitamín C odchází nevyužit střevem pryč. Proto podáváme vitamin C v infúzích, čím dosáhneme podstatně vyšších hladin v krvi než po požití ústy.

 

Kontraindikace IVC – ledvinové kameny a alergie na vitamín C

Preventivní aplikace

Nitrožilní aplikace vysoké dávky vitaminu C (IVC) přirozeně a přitom významně zvýší imunitu (především vlivem na bílé krvinky — leukocyty).

Preventivní aplikace je důležitá pro snížení nemocnosti na infekce dýchacích cest. Aplikace vhodná na podzim, ale i na jaře u těch, kteří jsou v těchto obdobích často nemocní. Po IVC tyto nemoci téměř nepřicházejí.

Zlepšení:

  • chronických zánětů, i tzv. mírných chronických zánětů, které pak svým dlouhodobým působením vyvolávají závažnější chronické potíže a nemoci
  • stavu při stresu, dlouhodobé stresové zátěži, únavě, těžké fyzické zátěži
  • bolestí kloubů a zad
  • stabilizace krevního tlaku, hladiny cholesterolu, hormonů
  • detoxikace jater

Principem působení vysokých dávek je omezení tzv. oxidativního stresu, který stojí za řadou závažných onemocnění (např. onkologických, cévních, chronických zánětů atd.)

 

Akutní virové a bakteriální infekce dýchacích cest, chřipka

IVC podaný na začátku těchto onemocnění je dokáže během 1-2 dní výrazně zlepšit nebo zastavit z obvykle bez dalších komplikací, podstatně se urychlí léčba již rozvinutého onemocnění a pak i rekonvalescence

 

ORL oblast – opakující se a chronické záněty (tonzilitidy, sinusitidy, otitidy, stomatitidy)

Opakující se bakteriální záněty v ORL oblasti lze velice úspěšně léčit pomocí IVC. IVC zvyšuje efekt antibiotik, pokud jsou podána, a sníží jejich nežádoucí účinky. Léčba pak proběhne v kratší době a obvykle bez následných komplikací.

 

Chronický únavový syndrom, vyčerpanost, extrémní vyčerpanost = tzv. burnout = syndrom vyhoření

Při extrémní únavě musíme vyloučit závažné onemocnění (nádor, krevní onemocnění, štítná žláza, cukrovka atp). Pak je IVC výborným doplněním další terapie (detoxikace, Bachova květová terapie, homeopatie, fyziologická regulační medicína — Guna terapie, atd.). Terapii urychlí a pak je vhodné aplikovat IVC preventivně delší dobu např. 1x měsíčně pro snížení možnosti recidivy.

 

Poranění, přetížení pohybového aparátu, operace, hojení ran

Vitamín C je nezbytný pro tvorbu kolagenu ve fibroblastech, buňkách produkujících kolagen. Z toho důvodu IVC urychluje léčbu a hojení v případě zlomenin, úrazů měkkých tkání pohybového aparátu, proleženin, obtížně se hojících bércových vředů, traumatických poranění nebo proleženin. Je vhodným doplňkem pro tzv. kolagenové injekce, které působí přímo na fibroblasty. Jako před každou větší zátěží je přínosem podání IVC před operací a brzy i po operaci. Jednak z důvodu lepšího hojení a jednak z důvodu prevence infekce.

 

Chronická bolest páteře a kloubů, revmatické choroby

Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, hlavní stavební součásti téměř všech částí pohybového aparátu a navíc má antioxidační účinky, což přispívá ke zklidnění revmatického zánětu. Při chronických bolestech páteře a revmatizmu je potřeba několik týdnů terapie IVC a pak velmi často dojde k výraznému zmírnění bolestí.

 

Jaterní, žlučníkové a pankreatické obtíže, zánět žaludku = gastritida, refluxní zánět jícnu

Vitamín C pomáhá detoxikovat játra podporou metabolických jaterních pochodů při poruchách metabolizmu, zátěžích různými toxiny (i léky), těžkými kovy, ale i při infekčních zánětech typu hepatitid (A, B). Udává se až 750 kg škodlivých látek do 50 let života, které musí játra zpracovat. V játrech se tvoří žluč, ve slinivce trávicí enzymy, což také podporuje vitamin C. Navíc svými protizánětlivými účinky ovlivňuje i chronické záněty těchto orgánů a také žaludku, dvanáctníku i jícnu (reflux). Mírný dlouhodobý zánět bývá označován za pravděpodobnou příčinu i některých nádorových onemocnění. Při delší terapii mizí jaterní skvrny, které se objevují s věkem a při jaterních poruchách. Vitamín C mj. zabraňuje přeměně dusičnanů (které obsahují např. uzeniny) na nitrosaminy. Ty hrají roli v karcinogenezi mohou stát za vznikem karcinomu žaludku.

 

Kardiovaskulární – srdečně cévní onemocnění, zvýšený cholesterol a triglyceridy

Zvýšená hladina cholesterolu je důsledkem jeho sníženého odbourávání v játrech. Játra cholesterol převádějí do žluči, pokud však přebytečný cholesterol zůstává v krvi, rozvíjí se arterioskleróza.
Po podání vysoké dávky IVC dosáhneme větší produkce žlučové kyseliny, což přispívá ke snížení hladiny cholesterolu a omezení tvorby aterosklerotických plátů v cévách. Vitamín C také snižuje srážení krve, preventivně působí na kardiovaskulární onemocnění, je účinný v rekonvalescenci po infarktu nebo mozkové mrtvici.

 

Alergická rýma, atopický ekzém

S kombinovanou léčbou IVC, Bachových esencí, detoxikace a homeopatie můžeme dosáhnout výborných výsledků. IVC má protizánětlivý účinek a také se snižuje produkce histamin.

 

Autoimunitní choroby – revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, Crohnova choroba

Doplňková léčba pomocí IVC snižuje autoimunitní zánět. Zlepší se kvalita života a zpomalí se zhoršování onemocnění. Ovšem je nutná dlouhodobější terapie IVC.

 

Některá infekční onemocnění

a) bradavice – Papilomaviry

Bylo pozorováno, že u pacientů, kteří byli léčeni pomocí vysokých dávek IVC s jinými zdravotními problémy, došlo během krátké doby k trvalému vymizení bradavic na rukou a chodidlech.

b) mykoplazmové infekce kvasinkové a plísňové onemocnění

v kombinované léčbě s IVC Plísňová, kvasinková onemocnění často vznikají jako následek léčby antibiotiky nebo hormonální antikoncepce. Mykoplazmata mohou po odeznění akutního onemocnění přejít do chroničtějšího průběhu. IVC může přinést výrazné zlepšení.

c) oparové infekce, Herpes zoster (pásový opar), afty

Tyto často úporné infekce kůže a sliznice jsou obtížně léčitelné, ale kombinovaná léčba pomocí IVC a dalších postupů bývá úspěšná (detoxikace, antivirotika, homeopatika).

d) Hepatitida typu B, C

Bylo prokázáno, že jaterní testy se normalizují po IVC za polovinu času, než bez IVC a nepřechází do chronického stádia.

e) Helicobacter pylori

Terapii IVC lze aplikovat s IPP (inhibitory protonové pumpy — Helicid apod.) nebo společně s trojkombinací antibiotik při masívnějším výskytu HP. Následná terapie IVC zabrání recidivě onemocnění, která je rizikových skupin poměrně častá.

f) Chlamydie, EB viry, Cytomegaloviry, borelióza

Pomocí IVC se tato onemocnění rychleji zvládají bez následných komplikací. Lze kombinovat s antibiotickou terapií, rychleji klesají akutní protilátky IgM a IgA.

 

Poruchy krvetvorby, nízká hladina bílých krvinek (leukopenie), krevních destiček (trombopenie), patologický nadbytek červených krvinek (primární polycytémie), žilní – venózní poruchy, nedostatek železa

Pomocí IVC, protože se hodnoty leukocytů a trombocytů se rychle vrací do normálu. Při léčbě primární polycytémie vitamín C pomáhá ředit hustou krev s nadbytečným počtem červených krvinek. Vitamin C je také důležitý pro metabolizmus železa, které pak organizmus lépe váže a hodnoty se evidentně zlepšují

 

Metabolický syndrom (obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka), dna — hromadění kyseliny močové

Při dobré spolupráci pacienta s nutnou úpravou životosprávy ( strava, pohyb, stres) bývá podání IVC velice efektivní.
U pacientů s cukrovkou při dodržení životosprávy dochází obecně ke snížení glykemie, snižuje se hladina kyseliny močové.

 

Závislosti – Kouření a alkoholizmus

Makrofágy jsou buňky, které odstraňují toxiny a patogeny a následkem kouření se jejich činnost výrazně snižuje. Kuřáci by proto měli zvýšit příjem vitamínu C nejlépe v lipozomální formě a pravidelných infúzí vit. C. Kuřáci mají zvýšenou možnost onemocnět chronickou bronchitidou a karcinomem plic (ali i jiných — močového měchýře, prsu atd.) Po jedné cigaretě zůstává v těle neuvěřitelných 1016 (tj. 10.000000000000000) volných radikálů. Vitamín C redukuje volné kyslíkové radikály.
Alkoholizmus je jedna z nejtěžších závislostí vůbec. Motivovaný závislý, který abstinuje, může pomocí IVC dosáhnout zlepšení činnosti jater, což je často patrné i v laboratoři

 

Vrásky

Při dlouhodobém podávání IVC kolem 0,5 roku byl pozorován úbytek hlubokých i jemných vrásek. Je to dáno tím, že vit. C je nutným kofaktorem tvorby kolagenu, který je základní stavební součástí veškerého vaziva — šlachy, úpony, kůže, podkoží, cévy, kloubní struktury.

 

Nádorová onemocnění

Aplikace infúzí vitamínu C ve vysokých dávkách (IVC) se v onkologii při léčbě všech fází nádorových onemocnění dnes již pokládá za téměř standardní postup. Snižují se vedlejší účinky klasické onkologické terapie (operace, radioterapie, chemoterapie, biologická léčba), zlepší se rekonvalescence po léčbě, následně pak kvalita života. IVC používají zejm. v USA, ale značného rozšíření v posledních letech se dočkal v Evropě i u nás. Podle doporučení ČLK je aplikován infuzní vitamín C (IVC) v rámci komplementární, adjuvantní nebo paliativní léčby. Infuzní vitamín C nesnižuje účinnost základní chemoterapeutické nebo biologické léčby.
Podle studií v posledních cca 10 letech došlo u některých typů nádorů ke 40 — 70% redukci nádorových buněk. Uplatní se zde efekt na novotvoření cév nádoru, které je zpomaleno. Omezením nádorového cévního řečiště se zmenší možnost šíření nádorových buněk.

 

Preparáty ze jmelí (Iscador, Abnoba, Helixor)

Jsou běžně používány v Německu, Švýcarsku, Rakousku i dalších zemích jako podpůrné fytoterapeutické prostředky onkologické terapie. Aplikují se podkožně, ale i v infúzích, obvykle s výhodou jako další infúze po IVC. Mohou zvýšit citlivost nádorových buněk na radio a chemoterapii, biologickou terapii, mají pozitivní efekty na celkový stav — např. krevní obraz, chuť k jídlu, celkové zlepšení imunity i zmírnění bolesti. S tím souvisí i zlepšení psychiky, která je u léčby nádorů také zásadní.

 

Shrnutí výhod infuzního vitamínu C v onkologii:

Výrazně lepší snášenlivost protinádorové terapie (zejména chemoterapie)
Zlepšení kvality života pacientů, regenerace a hojení po operaci, rychlejší návrat do běžného života
Ochrana před infekcemi a virózami, pooperačními infekčními komplikacemi  ..
Působení IVC a cytostatik na nádorové buňky se potencuje
Snížení rizika vzniku metastáz – podle nových výzkumů (viz výše)

Léčba bez vedlejších účinků — nebyly zjištěny vedlejší účinky vysokých dávek vitamínu C ani při dlouhodobém podávání. Základní dávka je 7,5 g, ale podávají se i dávky 1g/kg tělesné hmotnosti (tzn. na 75 kg je potřeba 10 lahviček 7,5g), v některých případech i více. Infuzní roztok vitamínu C je PH neutrální a nevede k překyselování organizmu.